Brusno - letná prechádzka po kúpeľoch

Autor: Ľudmila Moleková | 24.7.2017 o 17:32 | (upravené 25.7.2017 o 18:45) Karma článku: 3,40 | Prečítané:  677x

Obec Brusno patrí do okresu Banská Bystrica a leží v údolí rieky Hron. Prírodný liečivý prameň Ondrej je zdrojom studenej, stredne mineralizovanej liečivej vody Brusnianka. Poďme sa pozrieť čo zaujímavé tu na návštevníkov čaká.

Obec pôsobí príjemným dojmom. Čisté ulice, pekné domy s kvetmi na oknách i v upravených záhradách. Zachovaná drevenica „U Roháčov“ s úzkym dvorom pripomína bývalú dedinskú architektúru a ukazuje, ako sa kedysi bývalo a žilo.

Prekvapením je moderná železničná stanica, budova, akých na tejto trati vidno málo. Škoda, že si ju železnice priveľmi šetria, lebo bola otvorená iba v dopoludňajších hodinách. Dve lavičky na sedenie pred stanicou je málo.

Cestujúci si čakanie na vlak môžu vyplniť poznávaním rastlín. Súčasťou stanice je malá botanická minizáhrada, v ktorej pri každej rastline je postavený štítok s jej názvom.

Do kúpeľov vedie cesta cez dedinu do ústia doliny Peklo. Zalesnené údolie Horehronia s vôňou ihličnatých lesov, tichom a čistým vzduchom zažilo pred niekoľkými týždňami skutočné peklo. Oblasť kúpeľov postihla víchrica, ktorá polámala množstvo stromov. Jej stopy stále poznať a následky hrôzy a ukážky divokej sily prírody sa budú dlho odstraňovať.

Nie je to iba prírodná katastrófa, ktorá dostala areál bývalých kúpeľov do súčasného stavu. Príroda iba pokračuje v ničení toho, čo človek zanedbal. Čas sa podpisuje na kedysi pekné, drevené budovy, akými boli v minulosti liečebný dom Ďumbier alebo Paula. Život v nich zanikol a dnes pôsobia skôr odstrašujúco ako príťažlivo a návštevníkom je z toho smutno.

Meno kúpeľov dnes zastupuje iba liečebný dom Poľana. Pohľad z balkónov jeho izieb alebo z terasy na okolité hory a končiare poteší dušu. Telo osviežujú pitné kúry prírodnej liečivej vody, bazénové a vaňové kúpele, ktoré sú vhodné na liečenie chorôb obehového, tráviaceho a pohybového ústrojenstva, poruchy látkovej výmeny a poruchy žliaz s vnútornou sekréciou.

Liečebný dom Poľana s kapacitou viac ako 200 postelí má aj kongresové priestory vybavené modernou audiovizuálnou technikou na usporiadanie rôznych podujatí, ako sú semináre, prednášky, recepcie, firemné prezentácie. Bol obľúbeným miestom aj režiséra Jozefa Bednárika. Jeho osobné veci, medzi ktorými nechýba povestný šál, sú vystavené vo vitríne vedľa recepcie. Muzikálový festival, ktorý sa tu každoročne koná, od roku 2013 nesie jeho meno. Pamätné tabule s menami významných osobností sú umiestnené na Terase muzikálovej slávy Jozefa Bednárika. Prvú tabuľku muzikálového festivalu má z roku 2010 Petr Muk, po ňom Jozef Bednárik, Bara Básiková, Marian Slovák, Jozef Urban, Karol Čálik, Ján Greššo. V tomto roku, v auguste, budú Kúpele Brusno hostiť už desiaty ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika.

Liečebný dom Poľana je na úrovni, kúpeľná starostlivosť o pacientov výborná, príroda v okolí nádherná. Preváži to pohľad na polorozpadnuté budovy kúpeľných domov či chátrajúce pramene Ludwig a Paula?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

Letanovská: Odpor voči Remišovej rastie. Stráca podporu kľúčových ľudí

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.


Už ste čítali?