Sliač - letná prechádzka po kúpeľoch

Autor: Ľudmila Moleková | 11.7.2017 o 8:00 | (upravené 25.7.2017 o 18:55) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  659x

Mesto Sliač sa nachádza v okrese Zvolen, leží v údolí rieky Hron. Kúpele sú známe "Kúpeľným prameňom", ktorý má teplotu 33,2° C s vysokým obsahom oxidu uhličitého.  Poďme sa pozrieť čo nové v kúpeľoch pre návštevníkov pripravili.

Ak ste Sliač navštívili pred mnohými rokmi a kúpele si pamätáte ako živé a príjemné miesto na oddych, zostanú vám iba spomienky. Majitelia sa síce snažia robiť čo sa dá, ale v kúpeľoch dnes nad nimi vládne neľútostný čas. Príroda sa snaží udržiavať rovnováhu, kým stromy rastú do svojej mohutnosti a krásy, väčšina opustených budov chátra. 

Kúpele Sliač sú známe svojim unikátnym "Kúpeľným prameňom", ktorý má vysoký obsah prírodného žriedlového plynu a kúpele boli dlhodobo jednotkou v liečbe srdcovo-cievnych ochorení. Dnes sa tu liečia aj choroby pohybového ústrojenstva, gynekologické a onkologické ochorenia.

Minerálne pramene, miesto, kde sa stretávali ľudia zo širokého okolia, aby sa napili či prieniesli si domov chutnú, liečivú vodu, sú opustené. Voda nič nestratila zo svojej liečivej sily, len okolie prameňov stratilo svoju príťažlivosť. Kamenné lavičky sú moderné, ale svojou špinou skôr odpudzujú ako ponúkajú miesto na odpočinok. Pôvodné drevené obloženie sa z nich stratilo a sedieť na kameni je nepohodlné. 

Pekná časť kúpeľov je okolo cenrálneho liečebného domu Palace. Pod stromami sa dá oddychovať na čistých lavičkách a obdivovať krásu kvetov vysadených okolo promenády. Aj protiľahlý park s jazierkom a sochou Maríny stojí za krátku prechádzku a poteší oko i dušu. Obľúbená je cukráreň vedľa liečebného domu Slovensko, kam radi chodia pacienti i návštevníci na kávičku, koláčik alebo pivko. 

 

Novinkou v tomto roku sú v Kúpeľoch Sliač pekné, drevené, nové lavičky. Podobné sa nájdu v kúpeľnom parku v Turčianskych Tepliciach. Tie sliačske sú „zasvätené“ slávnym osobnostiam. Na svoju lavičku si sem ako prvá prišla posedieť herečka Mária Kráľovičová pri príležitosti svojho okrúhleho životného jubilea. 

Česká spisovateľka Božena Němcová, ktorá sa v kúpeľoch Sliač liečila, má lavičku s názvom Babičkina. Netreba vysvetľovať prečo práve tento názov. Žiaľ, budovu, v ktorej kedysi prebývala, tiež poznačil zub času. 

Dve srdiečka patria zaľúbencom. Žeby Andrej Sládkovič a jeho láska Marína? Práve Mária Kráľovičová ako prvá stvárnila postavu Maríny zo Sládkovičovej básne a týmto menom ju volajú dodnes. 

Po prechádzke získate dojem, že kúpele majú svoje najlepšie roky dávno za sebou. Slávne kúpele, v ktorých si liečili svoje boľavé srdcia pacienti z celého Slovenska i zahraničia, to už nie sú. Liečivé minerálne pramene zostali, zostala aj nádherná príroda a pokoj v okolí. A predsa tu niečo chýba.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

Letanovská: Odpor voči Remišovej rastie. Stráca podporu kľúčových ľudí

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.


Už ste čítali?