Tatranský dóm

Autor: Ľudmila Moleková | 11.12.2015 o 17:54 | (upravené 15.12.2015 o 16:41) Karma článku: 4,64 | Prečítané:  905x

Tak ako v minulom roku, aj teraz, v termine od 27.11.2015 do 17.4.2016 budú na Hrebienku vo Vysokých Tatrách sochy vytesané z ľadu.

Rýchlik z Bratislavy meškal a tak v Poprade na železničnej stanici zmätene pobehovalo veľa dôchodcov z rôznych končín Slovenska, ktorí nestihli vlak do Starého Smokovca. Ďalší išiel až o dve hodiny. Bol čas obeda a tak sme začali hľadať, kde by sa dalo slušne najesť. Reštauráciu na veľkej popradskej stanici sme nenašli, iba niekoľko malých bufetov. Tak si dáme aspoň niečo teplé v neďalekej pizzerii. Lenže to nebol iba náš nápad, stoly už boli obsadené našimi spolucestovateľmi. Obsluhovala jedna pani a mala sa čo obracať. Možno preto bola pizza nedopečená a káva nechutná. Ale potešil pohľad na zaujímavú, sklom zakrytú studňu uprostred miestnosti, v studni plávali rybky.

V Starom Smokovci vystúpili z vlaku húfy ľudí a začali preteky, kto bude skôr pri pokladni lanovky na Hrebienok. Kúpime lístky, pár minút počkáme a ideme. Nakoniec lanovka bola úplne plná. Ale zmestili sme sa tam všetci.

Po asi desaťminútovej jazde sme sa ponáhľali k cieľu cesty, pozrieť Tatranský dóm. Rovno hore, do kopca, po zamrznutom snehu. Snehu na okolí nebolo veľa, ale na chodníku práve toľko, aby ľudia v dôchodkovom veku mali problémy. Cesta späť, ku lanovke, však viedla po gumovom, nešmykľavom chodníku.

A potom nám už strážca domu otváral dvere a dostali sme sa do veľkého stanu. Uprostred bol hlavný portál, stála na ňom socha apoštola Jána, ktorý v ruke drží orla. Svätý Ján je aj patrónom sochárov a orol je symbolom Vysokých Tatier. Po bokoch boli ešte menšie sochy. Samozrejme, všetko z ľadu.

Až doma som sa dočítala, že hlavným architektom tohtoročného ľadového dómu je Slovák Adam Bakoš. Ľadový chrám vytvorilo sedem sochárov zo 70 ton ľadu a práca im trvala dva týždne. Na prehliadku stačí 15 minút a pri zamračenom počasí, keď sa nedá ani pokochať pohľadom na tatranské štíty, nieto tam čo robiť. Ako poznamenal jeden pán „za veľa peňazí, málo muziky“. Spiatočný lístok pre dôchodcov na lanovku na Hrebienok stojí 8,- € a väčšinou tam boli manželské páry.

Podobný ľadový dóm bol v minulom roku tatranskou atrakciou sezóny a vlani ho navštívilo 165 000 ľudí. Podľa toho, koľko ľudí sa vybralo na návštevu dnes, dá sa odhadnúť, že minuloročná návštevnosť bude prekonaná. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

Letanovská: Odpor voči Remišovej rastie. Stráca podporu kľúčových ľudí

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.


Už ste čítali?