Najstarší kresťanský kostol v Čechách

Autor: Ľudmila Moleková | 1.12.2011 o 18:00 | Karma článku: 8,13 | Prečítané:  1598x

Pri návšteve okolia Prahy ma v Roztokoch prekvapila tabuľka s informáciou o najstaršom kresťanskom kostole v Čechách. Dovtedy som si mylne myslela, že prvé ohnisko kresťanstva  leží v hlavnom meste, v stovežatej Prahe.

Praha.jpg

Roztoky (označované aj ako Roztoky u Prahy) je mesto nachádzajúce sa severne od Prahy na ľavom brehu rieky Vltava pri ústí Únětického potoka. Na území mesta Roztoky, v jeho časti Žalov, leží miesto známe ako Levý Hradec. Tu bol položený základ kresťanstva v Čechách.

Zalov.jpg

Roztoky.jpg

smerovka.jpg

Asi 10 km po prúde Vltavy sa na útese vysoko nad riekou vypína hradisko so svojim malým kostolíkom.

hradisko.jpg

Kostol bol postavený pravdepodobne v roku 874 a je približne o päťdesiat rokov mladší ako podobné kresťanské stavby na Morave. Založil ho knieža Bořivoj po svojom krste na Veľkej Morave, čím získal pre svoj rod i pre vznikajúci štát rovnosť s kresťanskou Európou. Kostol zohral významnú úlohu v rannom českom štáte.

kostol.jpg

Ale po tom, ako Přemyslovci  presťahovali svoje sídlo do Prahy, význam Levého Hradca upadol do zabudnutia. O sto rokov neskôr sa v Levém Hradci konala voľba prvého českého biskupa Vojtěcha. Niektorí historici dokonca tvrdia, že by tu mohlo byť aj miesto zavraždenia svätého Václava.

udolie.jpg

Až začiatkom minulého storočia sa archeológom podarilo v okolí barokového kostola objaviť základy hradiska a cirkevnej stavby. Z pôvodnej rotundy sv. Klimenta z čias Bořivoja sa zachovali iba základy  rotundy pod podlahou dnešného kostola. Po jeho období gotiky a renesancie sa celková rekonštrukcia kostola konala v rokoch 1939 – 1940 a v poslednom desaťročí boli reštaurované fresky zo 14. storočia.

brana.jpg

Levý Hradec bol aj pútnickým miestom, púte sa od roku 1870 konali každoročne až do druhej svetovej vojny. V časoch totality bola púť povolená iba raz, v roku 1982, pri výročí 1000 rokov od zvolenia  svätého Vojtěcha za biskupa. Tradícia sa obnovila v roku 1991. Na prvej levohradeckej omši, ktorú celebroval  pražský biskup Josef Lebeda, bol medzi hosťami prezident Václav Havel a ďalší politickí predstavitelia.
Neveľký kostolík svätého Klimenta je národná kultúrna pamiatka. Pre verejnosť je otvorený cez víkendy, možná je aj prehliadka so sprievodcom. Každú sobotu sa v ňom od 14,00 do 15,00 hod. koná rímskokatolícka omša. Pri kostole sa nachádza cintorín.

cintorin.jpg

Lokalitu Levý Hradec môžeme označiť za „kolísku kresťanstva“. Je historicky doložené, že na tomto mieste bolo jedno z prvých sídel českého kniežaťa Bořivoja, ktorý tu v 80. rokoch 9. storočia založil na mieste súčasného kostolíka prvý kresťanský kostol v Čechách.

Vltava.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?