Parné rušne vo Zvolene

Autor: Ľudmila Moleková | 11.9.2011 o 12:10 | (upravené 11.9.2011 o 12:20) Karma článku: 5,92 | Prečítané:  940x

V sobotu, 10. septembra 2011 sa nákladná stanica vo Zvolene niesla v znamení pary. Staré parné rušne z Česka, Poľska, Maďarska a Rakúska si tu dali stretnutie, aby divákov potešili návratom do histórie. Bola to spomienka na časy, keď sa po železničných tratiach preháňali fučiace a iskriace rušne, zahalené do oblakov pary.

obr-9m.jpg

Organizátori medzinárodných pretekov parných rušňov, ktoré v tomto roku mali názov Grand Prix Slovensko 2011, ako pravidelne každý rok, pripravili bohatý program. Okrem samotných súťaží rušňov návštevníkov potešili kultúrne vystúpenia a ďalšie sprievodné akcie.

obr-3m.jpg

obr-8m.jpg

V tomto roku bol veľký záujem o prehliadku Pápežského vlaku Jána Pavla II. „TOTUS TUUS“, ktorý sa na svojej misijnej ceste po štátoch Vyšehradskej štvorky, zastavil v sobotu na zvolenskej nákladnej stanici.

obr-7m.jpg

Myšlienka pápežského vlaku pochádza od poľských železničiarov z oblasti Krakova a Wadowíc, mesta, v ktorom sa Ján Pavol II. narodil a vlak po tejto trati začal jazdiť od roku 2006.

obr-6m.jpg

Moderná vlaková súprava sa nesie v pápežských farbách, poskytuje pohodlnú jazdu a je jedným z najmodernejších vlakov súčasných poľských železníc. 

obr-4m.jpg

Vo vnútri moderného vlaku si záujemcovia mohli prezrieť expozíciu fotografií a dokumentov zo života pápeža. Na obrazovkách sa premietali videozáznamy, ktoré návštevníkom približovali osobu, dielo a duchovný odkaz blahoslaveného Jána Pavla II.   

obr-5m.jpg  

Najviac na seba upozorňovala táto malá mašinka. Prenikavo pískala, fučala a vypúšťala oblaky pary. Obyčajne to tak býva, že ten najmenší, robí najväčší krik.  

obr-1m.jpg

Spomienkou na SNP bol obrnený vlak Štefánik, ktorý vyrobili v železničných dielňach vo Zvolene po vypuknutí povstania, koncom leta 1944. Okrem neho zostrojili zvolenskí železničiari postupne ešte ďalšie dva pancierové vlaky - Hurban a Masaryk. Vlaky až do potlačenia povstania operovali na území v okolí Hronskej Dúbravy, Kremnice, Harmanca či Červenej Skaly.

obr-10m.jpg

Zaujímavému podujatiu prialo aj počasie a tak diváci odchádzali väčšinou spokojní. Pár žien sa medzi sebou posťažovalo na špinu od sadzí, ale vedeli, že dym patril k programu a tak ich to veľmi nehnevalo.

obr-2m.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?