Parné rušne vo Zvolene

Autor: Ľudmila Moleková | 11.9.2011 o 12:10 | (upravené 11.9.2011 o 12:20) Karma článku: 5,92 | Prečítané:  979x

V sobotu, 10. septembra 2011 sa nákladná stanica vo Zvolene niesla v znamení pary. Staré parné rušne z Česka, Poľska, Maďarska a Rakúska si tu dali stretnutie, aby divákov potešili návratom do histórie. Bola to spomienka na časy, keď sa po železničných tratiach preháňali fučiace a iskriace rušne, zahalené do oblakov pary.

obr-9m.jpg

Organizátori medzinárodných pretekov parných rušňov, ktoré v tomto roku mali názov Grand Prix Slovensko 2011, ako pravidelne každý rok, pripravili bohatý program. Okrem samotných súťaží rušňov návštevníkov potešili kultúrne vystúpenia a ďalšie sprievodné akcie.

obr-3m.jpg

obr-8m.jpg

V tomto roku bol veľký záujem o prehliadku Pápežského vlaku Jána Pavla II. „TOTUS TUUS“, ktorý sa na svojej misijnej ceste po štátoch Vyšehradskej štvorky, zastavil v sobotu na zvolenskej nákladnej stanici.

obr-7m.jpg

Myšlienka pápežského vlaku pochádza od poľských železničiarov z oblasti Krakova a Wadowíc, mesta, v ktorom sa Ján Pavol II. narodil a vlak po tejto trati začal jazdiť od roku 2006.

obr-6m.jpg

Moderná vlaková súprava sa nesie v pápežských farbách, poskytuje pohodlnú jazdu a je jedným z najmodernejších vlakov súčasných poľských železníc. 

obr-4m.jpg

Vo vnútri moderného vlaku si záujemcovia mohli prezrieť expozíciu fotografií a dokumentov zo života pápeža. Na obrazovkách sa premietali videozáznamy, ktoré návštevníkom približovali osobu, dielo a duchovný odkaz blahoslaveného Jána Pavla II.   

obr-5m.jpg  

Najviac na seba upozorňovala táto malá mašinka. Prenikavo pískala, fučala a vypúšťala oblaky pary. Obyčajne to tak býva, že ten najmenší, robí najväčší krik.  

obr-1m.jpg

Spomienkou na SNP bol obrnený vlak Štefánik, ktorý vyrobili v železničných dielňach vo Zvolene po vypuknutí povstania, koncom leta 1944. Okrem neho zostrojili zvolenskí železničiari postupne ešte ďalšie dva pancierové vlaky - Hurban a Masaryk. Vlaky až do potlačenia povstania operovali na území v okolí Hronskej Dúbravy, Kremnice, Harmanca či Červenej Skaly.

obr-10m.jpg

Zaujímavému podujatiu prialo aj počasie a tak diváci odchádzali väčšinou spokojní. Pár žien sa medzi sebou posťažovalo na špinu od sadzí, ale vedeli, že dym patril k programu a tak ich to veľmi nehnevalo.

obr-2m.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?