Lietadlá na Sliači

Autor: Ľudmila Moleková | 30.8.2011 o 9:40 | (upravené 30.8.2011 o 9:56) Karma článku: 9,52 | Prečítané:  2534x

Sliač sa stal na dva dni miestom, kde sa zišli obdivovatelia lietadiel a leteckej techniky zo všetkých kútov Slovenska. Média napísali, že nás bolo viac ako 55 tisíc. V rámci osláv 67. výročia Slovenského národného povstania sa 27. a 28. augusta 2011 na letisku Tri Duby na Sliači, konali Medzinárodné letecké dni - Slovak International Air Fest (SIAF).

Keď som v piatok popoludní sedela na balkóne pri šálke voňavej kávy a ponad hlavu sa mi s rachotom rútilo niečo obrovské, zaumienila som si, že ho chcem vidieť zblízka. Ešte som netušila, že to bude pomerne jednoduché. Hľa, špionážne lietadlo AWACS je tu!

obr-1am.jpg

Na letisku stálo blízko pri hlavnej vstupnej bráne a dlhý zástup ľudí sa ťahal od neho až ku susednému lietadlu z Turecka. Nechtiac som si spomenula na nekonečný rad, v ktorom sme kedysi stáli na Červenom námestí v Moskve, aby sme sa dostali do Mauzólea V. I. Lenina.
Časy sa menia, zvykne sa hovoriť, tiež objekty záujmu, ale ľudia zostávajú stále zvedaví.

obr-2am.jpg

Vonkajší vzhľad prieskumného lietadla Boeing E-3 Sentry (AWACS - Airborne Warning and Control System) si zapamätá aj laik podľa charakteristického taniera nad trupom. V rotačnom disku s priemerom viac ako 9 metrov je ukrytá anténa a radarový systém, ktorý dokáže kontrolovať priestor v okruhu 300 km.

obr-3am.jpg

Kým budeme čakať na vstup do lietadla, pozrime sa, aký program organizátori pripravili. Pre odvážlivcov sú nachystané vyhliadkové lety. Malé lietadlá rôznych farieb zoberú svojich zákazníkov a hurá s nimi do výšok. 

obr-5am.jpg

Na oblohe ukazujú svoje majstrovstvo skúsení piloti. Srdce návštevníkov si získal najmä výborný Zoltán Veres z Maďarska, jeho akrobatické kúsky vyrážali divákom dych. Nezaostávala za ním ani svetoznáma letecká skupina štyroch lietadiel z Lotyšska, pod názvom Baltic Bees. Štyri modrožlté Baltické včely svojim vystúpením pripomínali kedysi známe slovenské "Biele Albatrosy".    

obr-6am.jpg

obr-7am.jpg

Obidva dni si návštevníci leteckých dní počas siedmych hodín mohli vybrať to svoje, čo ich zaujíma. Vo vzduchu boli ukážky majstrovstva pilotov stíhačiek, vrtuľníkov, leteckých akrobatov a na zemi statické ukážky lietadiel rôznych typov. Celkove sa na podujatí zúčastnilo 100 strojov z 12 krajín a NATO.

obr-15am.jpg

Druhým lákadlom pre tisícky ľudí bolo obrovské nákladné lietadlo typu C-130 Hercules. Pre nás, technických laikov, bolo nepochopiteľné ako sa takáto ozruta s plným bruchom vojakov a materiálu dokáže vzniesť do vzduchu. Lietadlo sa využíva pri špeciálnych vojenských operáciách a podáva výborné výkony. 

obr-18am.jpg

obr-4am.jpg

obr-25am.jpg

Tohtoročné Medzinárodné letecké dni - SIAF 2011 návštevníkov svojou náplňou zaujali. Obdivovali sme akrobatické kúsky na oblohe, letecké i statické ukážky a bohatý bol aj sprievodný program. K spokojnosti prispelo aj dobré počasie a až na menšie nedostatky, diváci odchádzali z tohto najväčšieho leteckého podujatia na Slovensku, nadšení.    

obr-28am.jpg

Ako možno usudzovať z tejto fotografie, pohoda a spokojnosť vládla na obidvoch stranách, aj na strane divákov aj na strane účinkujúcich. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?