Deň svätého Patrika

Autor: Ľudmila Moleková | 31.3.2011 o 14:07 | (upravené 31.3.2011 o 15:11) Karma článku: 5,87 | Prečítané:  1839x

Kráčame s dobou. Preberáme zvyklosti iných krajín a oslavujeme sviatky o ktorých sme my, staršia generácia, nikdy nepočuli. Sviatok svätého Valentína vo februári vystriedal v marci sviatok svätého Patrika. Sprievodom a vystúpením írskych skupín si ho pripomenuli aj u nás, v Bratislave.

17. marec je írskym národným sviatkom, ale dnes sa už oslavuje aj v mnohých iných mestách sveta a je známy ako Sviatok svätého Patrika. Priblížme si niekoľkými zábermi oslavu toho sviatku v najväčšom americkom meste, v New Yorku. new-york.jpg
Sviatok svätého Patrika ako St. Patrick´s Day je v New Yorku známy už od roku 1762, kedy po prvý raz cez mesto, po 5. Avenue, pochodovali írski vojaci. Aj dnes je hlavnou časťou osláv slávnostný sprievod ulicami pod názvom St. Patrick's Day Parade. Každoročne sa ho zúčastňuje viac ako 150 000 účinkujúcich. Ďalšie tisícky nadšencov stoja pozdĺž ulíc ako diváci a milión ľudí sleduje sprievod cez televízne obrazovky. Hovorí sa, že je to najväčšia oslava sviatku sv. Patrika na svete.
foto-1.jpgfoto-2.jpgfoto-3.jpgfoto-4.jpg
V tomto roku pripadol St. Patrick's Day Parade na írsky "zelený štvrtok", 17. marca, začal sa o 11,00 hodine zo 44th Street a jeho hlavný sprievod  prebiehal po 5. Avenue, míňajúc Katedrálu svätého Patrika. Pokračoval po 50th Street a skončil sa o 16,30 hod. na 79th Street. Veľkolepá oslava sa konala už po 250-ty raz.
foto-5.jpgfoto-6.jpgfoto-7.jpgfoto-8.jpg
Každá St. Patrick's ay Parade má na čele svojho hlavného predstaviteľa. Za „Grand Marshal“ je vždy určená iná známa a významná osobnosť spoločenského života. V tomto roku sprievod otvárala a viedla Mary Higgins Clark. 

st-5.jpg

     
Svätý Patrik, patrón Írska, je známy ako misionár, ktorý v pohanskej  krajine hlásal slovo Božie. Chodil po ostrove, krstil ľudí a obracal ich na kresťanskú vieru. Zakladal školy, budoval kostoly, chrámy a kresťanské sídla, pozýval kňazov z iných krajín a organizoval cirkev v Írsku. Vykonal veľa zázrakov o ktorých kolujú rôzne legendy. Najznámejšie je jeho vyhnanie hadov z ostrova a je pravda, že dnes v Írsku zmije nežijú.


foto-9.jpgfoto-10.jpg
Kto chce osláviť „írsky deň“ mal by si obliecť niečo zelené a ozdobiť sa lístkom ďateliny. Jedia sa írske jedlá a pijú írske nápoje, írsky jablkový mušt, írska káva, rôzne druhy írskeho  piva alebo kvalitná írska whiskey.

Foto: Ďuri Klein, New York

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?