reklama

Vítanie Nového roka v USA

Pre návštevníkov USA, ktorí sa chystajú stráviť koniec roka v Kalifornii, ponúkam tip na zaujímavý výlet. Ostatným chcem svojou reportážou priblížiť, ako prvý deň Nového roka vítajú ľudia neďaleko Los Angeles.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Obyvatelia mestečka Pasadena žijú celý rok svoj tichý a pokojný život v tieni megalomanskej metropoly Los Angeles. Slávnosť kvetov (Rose Parade) pri vstupe do Nového roka im však závidí nielen susedné veľkomesto, ale takmer celá Amerika.

Návrhom nášho amerického priateľa, že na Nový rok odchádzame z domu už o štvrtej ráno a mali by sme sa dobre vyspať, sme neboli nadšení. Otázku „Prečo tak zavčasu?“, veď Pasadena je vzdialená od nášho domu v Los Angeles iba 18 km, sme nechali nevyslovenú a spoľahli sme sa na skúsenosť domáceho pána. Zaspávali sme so spomienkami na minuloročné biele oslavy Silvestra na Slovensku, kedy sme sa v dobrej nálade na zasneženom námestí pretancovali až do Nového roka.

So zaparkovaním auta v Pasadene neboli žiadne problémy a už pred pol piatou sme vykračovali v príjemnom teplom ráne na ulicu Colorado Boulevard, kde sa malo všetko odohrávať. Hoci hlavný program začínal neskôr, pre nás sa divadlo začalo príchodom na túto ulicu.

Prvý pohľad naokolo nás šokoval. Chodníky okolo širokej, prázdnej ulice boli nahusto obsadené bivakujúcimi ľuďmi. Niektorí ešte spali, iní už sedeli a potichu sa rozprávali. Pod sebou mali nafukovacie matrace, deky, rôzne prikrývky alebo iba nejaké staré handry, prípadne papierové kartóny. Niektorým stačilo aj niekoľko použitých obalov z pizze. Ostro kontrastovali s tými, ktorí si z domu priniesli čistú, snehobielu posteľnú bielizeň. Nuž čo, zvyk je zvyk, nevadí, že po takomto kempovaní na asfalte sa bude musieť zahodiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Zaliezli sme do prvej poloprázdnej kaviarničky a čakali, čo sa bude diať ďalej. Okolo šiestej nastal budíček. Matky začali vyberať prinesené jedlo, oteckovia zapaľovali variče, tí pohodlnejší priamo z termosiek nalievali teplý čaj či kávu. Mladí sa odvážili pridať zvuk na svojich rádiách, nechýbalo ani zopár prenosných televízorov. Roztomilý pohľad bol na veľké ležiace balíky, z ktorých mamičky vybaľovali svoje deti. Najlepšie na tom boli batoľatá, jednoducho sa prisali na matkin prsník a ich raňajky mali správnu chuť i teplotu.
Po raňajkách nastal plošný pohyb, spálne sa zrušili a zbalili, rozložili sa stoličky, čím sa vytvoril priestor aj pre takých zvedavcov, akými sme boli my. Podarilo sa nám postupne prebojovať až ku samému okraju cesty, čo sme považovali za svoj osobný úspech. 

Program začínal o ôsmej. Ja som už bola spokojná s tým, čo som videla doteraz, nečakala som, že by ma niečo vedelo zaujať ešte viac. Američania sú však národom stvoreným pre show a pre ohromujúce pestrofarebné divadlo sú ochotní obetovať všetko. Uvidíme...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Otvorenie festivalu sa začínalo vo vzduchu, preletom hrmiacich lietadiel priamo nad hlavami divákov. Na oblohe sa hojdali pestré balóny a vzducholode s reklamami firiem. A už kráčajú prví účastníci sprievodu. Čo príde prvé? Samozrejme, je to veľká americká zástava, celá z kvetov. Potlesk divákov nemá konca. S hukotom prichádzajú policajti na vyleštených motorkách gýčovito vyzdobených farebnými kvetmi. Prvé kvetinové alegorické vozy boli pre nás príjemným prekvapením.

Obrázok blogu


Boli to obrovské pohybujúce sa monštrá zaberajúce celú šírku vozovky. Ich výška dosahovala niekoľko metrov a fantázia nechýbala žiadnemu z nich. Celé vytvorené z pestrofarebných kvetov, boli sprevádzané príjemnou hudbou spojenou s pohybom. Hýbalo sa asi všetko, čo sa pohybovať mohlo, puky sa za pochodu rozvíjali na kvety a odkvitali, vtáci spievali a spolu s motýľmi lietali, listy a konáre stromov sa vlnili v pohybe vetra. Všetko bolo riadené modernou vyspelou technikou, ktorá tu robila zázraky. Počítačmi bol riadený nielen pohyb celého voza, všetkých pohybujúcich sa prvkov na ňom, ale napríklad, aj automatické zavlažovanie kvetov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Alegorické kvetinové vozy striedali jazdci na koňoch. Celé slávne americké farmárske rodiny, počínajúc deťmi a končiac starou babičkou, sa v historických kostýmoch s noblesou niesli v sedlách svojich koňov. Krútili lasom, ukazovali divákom ako ich kone vedia klusať, cválať, tancovať. Bolo vidno, že sú hrdí na svoju rodinnú tradíciu a nehodlajú v nej prestať.

Obrázok blogu


Okrem kvetov, zoskupených v tých fantastických kreáciách a farmárov na koňoch, je Rose Parade príležitosťou prezentovať sa aj pre slávne americké univerzity. Najlepším študentom sa dostáva možnosť predstaviť sa prizerajúcim divákom. V čele skupiny idú dychové orchestre, ktoré vyhrávajú do pochodu, za nimi študenti, všetci oblečení vo farbách svojej školy a tancujú, spievajú, mávajú na pozdrav, rozhadzujú kvety, zdatní športovci cvičia. Napadla nás otázka, koľkokrát asi musel jeden z nich urobiť svoje salto dozadu, kým absolvoval celú trasu dvojkilometrovej cesty. Určite to nemal jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Príprava takejto parády vyžaduje veľa námahy a úsilia. Finančne ju sponzorujú jednotlivé firmy, pre ktoré je výhodnou a účinnou reklamou, ale alegorické vozy sú prácou dobrovoľníkov. Po vypracovaní návrhov profesionálnymi dizajnérmi sa schádzajú pred Vianocami do Pasadeny dobrovoľníci z celej Ameriky. Každý, kto má chuť zalepiť si ruky a šaty lepidlom a pohrať sa s drobučkými hlavičkami kvetov, môže prísť pomôcť. Podvozky a konštrukcie sú zostrojené z ocele a pevných lán, ktoré sú nastriekané plastickou hmotou, ale všetko musí byť pokryté kvetmi a prírodným materiálom. Vraj kvetov na jednom alegorickom voze je viac, ako prejde cez ruky priemernému americkému kvetinárovi za 5 rokov.

Pre každý rok je zvolená iná téma festivalu, podľa ktorej sa pripravujú návrhy. Nie všetky výtvory sa dostanú do záverečného finále. Najskôr sa musia predstaviť prísnej porote a tá z nich vyberie najlepšie, ktoré sa potom ukazujú divákom pri slávnostnej prehliadke.

Obrázok blogu


Slávnosť Rose Parade má už svoju dlhoročnú históriu a v roku 2009 sa bude konať 120-krát. Po prvý raz sa organizovala v roku 1890 a hlavnou myšlienkou členov klubu Pasadena's Valley Hunt Club vtedy bolo ukázať celému svetu, v akom príjemnom životnom prostredí žijú obyvatelia Pasadeny. Kým, napríklad ľudí v New Yorku, v tomto období trápi sneh a mráz, oni sa nachádzajú uprostred rozkvitnutých kvetov a stromov.

Nálada medzi divákmi, po noci strávenej na ulici, bola obdivuhodne výborná. Všetci tlieskali, tešili sa, podávali si ruky s účastníkmi sprievodu a želali si navzájom „Happy New Year“.

O tom, že Američania milujú takéto veľkolepé udalosti svedčí aj počet prítomných, účasť divákov na Rose Parade sa každoročne pohybuje od 600 tisíc až do jedného milióna. Ostatní si môžu festival kvetov na oslavu Nového roka pozrieť v pohodlí svojho domova, početné televízne stanice zabezpečujú priame prenosy.

Ľudmila Moleková

Ľudmila Moleková

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  3x

"Váš čas je obmedzený, tak ním neplytvajte tak, že budete žiť život niekoho iného. Nenechajte sa vlákať do pasce dogmy - teda žiť na základe výsledkov myslenia iných ľudí. Nedovoľte, aby hluk cudzích názorov utopil váš vnútorný hlas. A čo je najdôležitejšie, majte odvahu ísť za vlastným srdcom a intuíciou." Steve Jobs Zoznam autorových rubrík:  Hrady, zámky, kostolySlovenskoCestovanieAustráliaAmerikaÁziaEurópaAfrikaGreyhound

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu