Prvé farmárske trhy vo Zvolene

Autor: Ľudmila Moleková | 25.10.2013 o 10:11 | (upravené 27.10.2013 o 10:06) Karma článku: 7,51 | Prečítané:  991x

Kvalita potravín je dôležitá téma ktorou sa zaoberáme často, radi a dlho. Intenzita debát sa zvyšuje najmä vtedy, ak sa vyskytne nejaká nepríjemná situácia alebo príslušné kontroly zistia porušenie stanovených pravidiel pri výrobe potravín alebo pri ich predaji. Uprednostňovanie kvality je na vzostupe a je chvályhodné, že sa ľudia čoraz viac zamýšľajú nad tým, aké potraviny zaradia do svojho jedálneho lístka.

FT-3.jpg

Existuje mnoho projektov s cieľom zmeniť súčasný nepriaznivý stav. Jedným z nich sú aj Farmárske trhy, ktoré sa práve rozbiehajú v niektorých mestách Slovenska. Prvé sa začali v pondelok vo Zvolene a budú pokračovať v ďalších dňoch v Prievidzi, Martine, Liptovskom Mikuláši, Poprade a v Žiline, pravidelne vždy jeden deň v týždni.

FT-2.jpg

Cieľom mladého projektu je podpora malopredajcov potravín, obnovenie priameho predaja od farmárov a vytvorenie atmosféry, kde sa môže stretnúť zákazník priamo s pestovateľom, chovateľom a výrobcom potravín. Kúpou produktov z farmárskych trhov sa podporuje naša domáca produkcia.

FT-7.jpg

Potraviny predávajú priamo výrobcovia a v ponuke je zelenina bez umelých hnojív, ovocie bez chemických postrekov, klobásky vyrobené z mäsa, vykŕmené kačky a húsky, domáce vajíčka, zdravý med a medovina. Voňajú čerstvé pekárenské výrobky, kvety a bylinky, bohatá je ponuka syrov, mliečnych výrobkov a iných tradičných potravín. Všetko bez zbytočných chemických prísad.

FT-5.jpg

Prvý deň farmárskych trhov začínal vo Zvolene trochu rozpačito. Ľudia prichádzali skôr zo zvedavosti ako za nákupmi. Do radov pred stánky ich lákala najmä vôňa pečených dobrôt a záujem vyskúšať chute málo známych špecialít.

FT-6.jpg

Myšlienka obnovy tradície farmárskych trhov je výborná, držme jej palce. Predaj slovenských výrobkov neustále klesá a v porovnaní so susednými krajinami je podiel slovenských potravín v obchodných reťazcoch veľmi nízky. Farmárske trhy podporia domácich pestovateľov a chovateľov a zákazník má možnosť o kvalite kúpenej potraviny diskutovať priamo s výrobcom.FT-1.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?