reklama

Zámok Smolenice

Smolenický zámok, postavený na mieste stredovekého hradu, sa vypína na úpätí Malých Karpát, nad obcou Smolenice, približne 30 km od Trnavy. Stavba svojím vzhľadom patrí k predstavám rozprávkových zámkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Obrázok blogu



Zámok neslúži ako múzeum, v ktorom by sa celoročne robili prehliadky pre turistov. V jeho interiéroch sa nenachádzajú historicky vzácne exponáty. Od roku 1953 patrí Slovenskej akadémii vied a ako jej Kongresové centrum poskytuje svoje priestory najmä na usporiadanie sympózií, kongresov, seminárov a školení. Voľne prístupné sú iba jeho niektoré časti a to počas letných prázdnin.

Obrázok blogu



Zariadenie je hotelového typu, hosťom sú k dispozícii izby a apartmány, jedáleň, bar, vináreň, terasa a salóniky, ktoré sú zariadené nábytkom v klasickom štýle. Po dohode so správcom, vo voľných termínoch, je možné ubytovanie aj pre nečlenov SAV. Pre pracovné stretnutia slúžia vedeckým pracovníkom kongresové miestnosti, veľká zasadačka, okrúhla zasadačka, knižnica.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu



Obrázok blogu



Kedysi pôvodný hrad slúžil ako strážny hrad na ochranu malokarpatských priesmykov, zámok má aj dnes opevnené nádvorie s baštami. Jeho najznámejšími a poslednými majiteľmi boli Pálffyovci, ktorí hrad získali už v roku 1777. Nemali však dostatok peňazí na jeho obnovu, nebol obývaný, chátral, počas napoleonských vojen a po jeho vyhorení sa premenil na zrúcaninu.

Obrázok blogu



O znovuzrodenie sa postaral gróf Jozef Pálffy, ktorý na prelome 19. a 20. storočia dal zámok postaviť podľa návrhu architekta Jozefa Huberta. Zámok má romantickú podobu francúzskych zámkov. Bol postavený podľa predlohy zámku Kreuzenstein pri Viedni, ktorý vlastnila matka Jozefa Pálffyho, grófka Vilczeková. Na stavbe sa podieľali skúsení kamenárski majstri z Talianska, stavitelia z Nemecka, Rakúska, Maďarska, ale aj robotníci zo Smoleníc a okolia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu



Obrázok blogu



Na poschodie vedú mramorové schodiská.

Obrázok blogu



Osvetlenie miestností dotvárajú rôzne krištáľové, kovové alebo sklenené lustre a svietniky, steny zdobia olejomaľby v zlatých rámoch a benátske zrkadlá. Podlahu na chodbách v ľavom krídle zámku tvorí benátska dlažba, v pravej časti je travertínová mozaika, v izbách sú parkety a dlážky sú pokryté plyšovými kobercami. 

Obrázok blogu



Obrázok blogu



Za povšimnutie stojí krásne zdobená baroková truhlica s vázou.

Obrázok blogu



Zámku dominuje mohutná viacboká veža s vyhliadkovou terasou s kamenným zábradlím, odkiaľ je pekný výhľad na okolie. Kým sme sa dostali hore, napočítali sme 92 betónových, točitých schodov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Slabšia kondička sa dá zamaskovať záujmom o históriu zámku, urobením si prestávky pri vystavených exponátoch, pretože medzi druhým a tretím poschodím veže je galéria.

Obrázok blogu



Dve veľké pivnice s vínom sa pod východnou časťou hradu nachádzali už za čias panovania grófov. Dnes príjemné posedenie pri vínku ponúka zámocká vinotéka.

Obrázok blogu



Obrázok blogu



Romantický vzhľad zámku a tiež nádherný anglický park v okolí, priťahuje mladé páry, ktoré ho využívajú na svoj „veľký deň“. Zámok je obľúbeným miestom pre svadby, ktorých súčasťou býva fotenie a filmovanie v interiéroch a exteriéroch zámku. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu



Obrázok blogu



Na pravej strane nádvoria sa nachádza studňa, ktorá bola vykresaná v skale. V roku 1950 bola vyčistená a prehĺbená. Jej hĺbka je 60 metrov a je hlavným zdrojom vody pre zámok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu



Obrázok blogu

Počas nášho pobytu na Smolenickom zámku stále pršalo. Ale v slnečných dňoch zámok a jeho okolie vytvárajú skutočne romantickú atmosféru.

Ľudmila Moleková

Ľudmila Moleková

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  3x

"Váš čas je obmedzený, tak ním neplytvajte tak, že budete žiť život niekoho iného. Nenechajte sa vlákať do pasce dogmy - teda žiť na základe výsledkov myslenia iných ľudí. Nedovoľte, aby hluk cudzích názorov utopil váš vnútorný hlas. A čo je najdôležitejšie, majte odvahu ísť za vlastným srdcom a intuíciou." Steve Jobs Zoznam autorových rubrík:  Hrady, zámky, kostolySlovenskoCestovanieAustráliaAmerikaÁziaEurópaAfrikaGreyhound

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu